مقدمه

محصولات شوینده و بهداشتی نانو امروزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. به‌خصوص با گسترش ویروس کرونا و همه‌گیری این ویروس در جهان، نقش مواد ضدمیکروبی و محافظت‌کننده، اهمیت بسیار بیشتری پیدا کرده‌است. از محصولات بهداشتی و آرایشی ساخته شده با فناوری نانو گرفته تا الکل‌های شیمیایی تمیز‌کننده، همه مورد استفاده و مصرف عموم قرار گرفته‌اند. اما موضوعی که در این میان از اهمیت زیادی برخوردار است این است که استفاده از این مواد شیمیایی ممکن است سبب آسیب‌های جدی دیگری مانند مشکلات پوستی، تنفسی و… شوند. اینجاست که نقش مواد ارگانیک و ساخته‌شده با فناوری نانو پررنگ‌تر شده و همانطور که می‌دانید میزان استفاده از آن‌ها نیز روز به‌ روز در حال گسترش است.

ما در ادامه این متن قصد داریم جهت آشنایی هر چه بیشتر شما با این مواد بی‌خطر، به چند مورد از مواد شوینده و بهداشتی ساخته‌شده با فناوری نانو اشاره کنیم.

کاربرد نانو امولسیون‌ها در مواد شوینده

با گسترش تحقیقات در حوزه فناوری نانو، محققان این حوزه موفق شده‌اند که از نانو امولسیونها در ساخت مواد شوینده استفاده کنند.‌ در این شوینده‌ها از نانوامولسیون تری گلیسیرید بر پایه آب استفاده می‌شود. به دلیل آنکه در فرمولاسیون این محصولات الکل وجود ندارد تاثیر مخرب بر روی سطح نمی‌گذارند و حتی زودتر از محصولات حاوی الکل خشک می‌شوند.

همچنین این شوینده‌ها برخلاف محصولات مشابه که دارای قدرت اسیدی یا قلیائی می‌باشند، اسیدی یا قلیائی نبوده و به سطح زیانی نمی‌رساند. این محصولات بدون استفاده از آب و به‌وسیله نانو ذرات آلودگی سطوح را پاکیزه کرده و با توجه به خاصیت آنتی استاتیک از تجمع گرد و غبار بر روی سطح نیز جلوگیری می‌کنند.

کاربرد نانو ذرات نقره در مواد شوینده

کابرد نانو ذرات نقره در مواد شوینده - سایت itechkala
کابرد نانو ذرات نقره در مواد شوینده – سایت itechkala

یکی از مواد نانو مقیاس پرکاربرد پس از نانو لوله‌های کربنی نانو ذرات نقره هستند. این نانو ذره به‌دلیل خواص شیمیایی و فیزیکی ویژه جهت مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مصارفی که امروزه نیز اهمیت به‌سزایی پیدا کرده‌است استفاده از نانو ذرات نقره در ساخت موا ضدعفونی کننده‌ است. این امر به‌دلیل خاصیت ضدمیکروب و ویروس نانو ذرات نقره است. نانو ذرات نقره بــا داشتن خواص ضدمیکروب، کاربردهای فراوانی در صنایع مراقبت‌های بهداشتی، پلاستیک‌ها، بسته‌بندی غذایی پیدا کرده است. در حال حاضر حدود 80 درصد نانو ذرات نقره به عنوان عامل ضدمیکروب استفاده می‌شود. صنایع تولید دارو، بســته‌بندی غذایی، منسوجات، شوینده‌ها، سلولهای خورشیدی، لوازم برقی، حسگرها و غیره میتوانند با استفاده از نانوذرات نقره، می‌توانند محصولات بسیار پیشرفته‌ای را ارائه دهند.

کاربرد نانو پیگمنت‌ها در محصولات بهداشتی و آرایشی

کابرد نانو پیگمنت‌ها در مواد بهداشتی آرایشی - سایت itechkala
کابرد نانو پیگمنت‌ها در مواد بهداشتی آرایشی – سایت itechkala

نانو پیگمنت‌ یا رنگدانه‌هایی مانند زینک اکساید معمولا به جهت محافظت از پوست انسان در برابر پرتوهای فرابنفش در کرم‌های ضد آفتاب مورد استفاده قرار می‌گیرند. طبق مطالعات اخیر دانشمندان نیز مشخص شده‌است که این مواد قادر به عبور از لایه سدی پوست نمی‌باشند. از طرفی باتوجه به گسترش روز‌افزون فناوری نانو در جهان، نه‌تنها در کرم‌های ضد آفتاب بلکه در کرم‌های مرطوب‌کننده و محصولات مراقبت از مو و بسیاری دیگر از محصولات آرایشی بهداشتی امکان استفاده از تکنولوژي نانو برای صنایع و شرکت‌های آرایشی مختلف جهان میسر گردیده‌است.

ورود به فروشگاه محصولات نانو