6 نکته برای کاهش حباب در دست سازه های رزینی

سلام دوستان از اونجایی که در شبکه های اجتماعی با مشتریان و علاقه مندان کار با رزین اپوکسی در تعامل هستیم یکی از دغدغه های کسانی که کار با رزین اپوکسی رو شروع می کنن کم کردن حباب رزین اپوکسی ست. با اشتراک گذاری مقاله زیر امیدواریم بتونیم به شما کمک کنیم. این 6 نکته روش هایی بوده که تست شده و بسته به رزین اپوکسی مورد استفاده شما قابل استفادست . ویدیوی  در انتهای این پست رو می تونید مشاهده کنید تا جزئیات مفیدی درباره هر مرحله داشته باشید.

نکته اول: گرم کردن ظرف اپوکسی

برای کم کردن حباب رزین اپوکسی شما می توانید به مدت 20 دقیقه ظرف حاوی اپوکسی را درون آب گرم قرار دهید. بطری های رزین و هاردنر قبل از ترکیب شدن با هم باید گرم شده باشند.

از بین بردن حباب رزین

نکته دوم: آب بندی کردن سطح زیر کار

اگر از اپوکسی بر روی چوب، سنگ و … استفاده می کنید بهتر است سطح مورد نظر خود را با چسب، پرایمر، کیلر و … آب بندی کنید. این کار باعث می شود روزنه های باز سطح زیر کار پوشش داده شود و به مرور زمان داخل رزین اپوکسی ایجاد حباب نکند.

نکته سوم: هم زدن رزین و هاردنر به آرامی

هنگام مخلوط کردن رزین و هاردنر، به آرامی آن را با هم زن مخلوط کنید. اگر اپوکسی سریع به هم زده شود حباب های بیشتری ایجاد می کند. اگر حباب ها در طول فرآیند مخلوط شدن قابل مشاهده هستند، از یک خلال دندان استفاده کنید و حباب ها را از بین ببرید.

نکته چهارم: ریختن رزین اپوکسی داخل قالب با دقت و به آرامی

هنگام ریختن رزین اپوکسی در قالب مورد نظر خود، خیلی آهسته و از یک طرف ظرف  مخلوط  را در قالب بریزید. ریختن به یکباره رزین داخل قالب و ظرف مورد نظر ایجاد حباب بیشتری خواهد کرد.

نکته پنجم: استفاده از شعله فندک و یا تورچ بر روی سطح و از بین بردن حباب رزین اپوکسی

بعد از ریختن رزین  اپوکسی درون قالب و یا ظرف مورد نظر، حدود 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا حباب ها روی سطح بیایند (از خلال دندان می توانید برای ضربه زدن به رزین استفاده کنید تا حباب ها زودتر بر روی سطح بیایند) سپس از فندک یا تورچ استفاده کنید و در فاصله 6 تا 8 اینچ  از سطح خود فندک را  نگه دارید. شعله فندک این کمک  را می کند تا حباب های روی سطح از بین بروند.  بسته به عمق ریختن رزین اپوکسی، می توانید این کار را در طی مراحل پخت چندین بار تکرار کنید.

 

 

نکته ششم: از بین بردن حباب برای قطعه خشک شده

اگر قطعه شما خشک شد و حباب های ایجاد شده در داخل آن مورد پسند شما نبود کار سختی است ولی می توان کار را قطعه قطعه کرد مکان هایی که حباب زده است را خالی کرد و با رزین اپوکسی پر نمود. حتی الامکان بهتر است زمان ساخت دست سازه خود با دقت این کار را انجام دهید و حباب کار خود را به حداقل برسانید زیرا از بین بردن حباب کار خشک شده سخت است و در اکثر موارد نمی توان کاری انجام داد.

نکته هفتم: استفاده از حباب گیر رزین اپوکسی

برای کم کردن حباب رزین اپوکسی بهتر است تمام موارد بالا را انجام دهید. برای کارهای کوچک روش آخری که ما تست کرده ایم استفاده از حباب گیر است که در فروشکگاه آی تک کالا برای خرید فعال کرده ایم (برای خرید حباب گیر رزین اپوکسی کلیلک کنید)

برای استفاده از حباب گیر دو روش وجود دارد:

1: به اندازه یک درصد وزن رزین داخل رزین حباب گیر بریزید به مدت 1 ساعت صبر نمایید و سپس از رزین استفاده کنید.

2: حین مخلوط کردن رزین و هاردنر حباب تشکیل می شود زمانی که ترکیب خود را داخل قالب ریختید و موارد اشاره شده در بالا را انجام دادید و باز در کار خود حباب مشاهده کردید می توانید چند قطره حباب گیر داخل کار بریزید (به اندازه یک درصد وزن مواد) تا حباب های در عمق کم شوند.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد، منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.